Chomutov – Jelení hora – Chomutov

Výlet na Jelení horu patří mezi nejpůsobivější v plejádě našich doporučených tras, po němž budeme zajisté lačni dalších návštěv míst s výhledem do širokého okolí. Vrchol se tyčí bezmála k tisícovce metrů (993 m. n. m.), je vesměs plochý, skoro bez vysoké vegetace a proto nabízí výhled do všech světových stran. Severním a východním směrem vidíme rozsáhlé plochy nové generace lesního porostu, na jihu nás zaujme vrchol Mědník u obce Měděnec. Skutečně fascinující je pohled západním směrem, kde máme jako na dlani celou plochu Přísečnické přehrady i s její hrází, pod níž zřetelně vidíme obec Kryštofovy Hamry. Za přehradou se tyčí další zajímavý vrchol – Velký Špičák u obce Kovářská. Toto může být tip na další výlet. Trasa měří cca 55 km s převýšením 650 m.

Více informací


Chomutov – Pysná – Chomutov

Obec Pyšná se stává v letních měsících oázou klidu a pohody. Státní silnice v obci končí, takže dopravní provoz je minimální a činnost spíše starších majitelů místních rekreačních objektů též nepatří mezi nejhlučnější. Naopak život zde začíná s příchodem zimy. Pyšná se stala útočištěm nenáročných vyznavačů sjezdového lyžování z blízkosti Chomutova a Jirkova. Přes relativně nízkou nadmořskou výšku a menší množství sjezdovek však patří mezi hojně navštěvovaná a využívaná střediska. Atraktivní poloha a svébytný ráz obce s množstvím zajímavých stavení určitě stojí za prohlídku.

Více informací

 

Výlet údolími

Tento výlet nás dovede do míst, která mají velmi podobný název, a to Telčské a Telšské údolí. Valná většina místních obyvatel nemá o těchto názvech ani ponětí a mnoho jich je ani nenavštívilo. Byla by opravdu škoda tato údolí vynechat. Telčským údolím protéká stejnojmenný potok. Malé tůňky s přilehlými skalami tvoří půvabná zákoutí, která přímo svádějí k odpočinku. Na pomyslném konci údolí, kde Telčský potok vtéká do hraničního Načetínského potoka (něm. Natzschung), stávala obec Gabrielina Huť, ale dnes už tady pozůstatky lidské činnosti najdeme spíše sporadicky. Telšské údolí se může pyšnit přehradní nádrží. Jirkovská přehrada, tak se jmenuje, leží na horním toku řeky Bíliny a je zásobárnou pitné vody pro přilehlé aglomerace. Trasa s převýšením přes 400 m měří kolem 45 km a vyhýbá se dlouhým a strmým stoupáním.

Více informací

 

Chomutov – Lesná - Chomutov

Touto trasou se vydáme k atraktivnímu horskému hotelu Lesná. Nachází se mimo hlavní trasy a přesto patří k jednomu z nejvyhledávanějších míst v regionu. Pěší, cyklisté, motocyklisté, automobilisté, staří, mladí, místní, přespolní, cizinci, skupiny i jednotlivci – prostě se zde scházejí všichni milovníci krásného prostředí. Místní hotelová restaurace v dobovém stylu nabízí široký výběr jídel a nápojů včetně zvěřinových specialit. Cyklisté hojně využívají zdejší terasu. U hotelu máme k dispozici víceúčelové hřiště pro tenis, volejbal, nohejbal apod. V blízkém muzeu můžeme shlédnout staré zemědělské a lesnické stroje a nářadí. Okolí hotelu poskytne mnoho příležitostí pokochat se zdejšími krásami. Trasa má cca 50 km a dostaneme se do nadmořské výšky přes 900 m.

Více informací


Chomutov – Kalek – Chomutov

Tento 40 kilometrový výlet s převýšením 450 m nás zavede do dvou příhraničních obcí. V obou jsou malé hraniční přechody, kterými máme možnost překročení státní hranice k výletům v zemi našich sousedů. Větší obec Kalek nenabízí žádné atraktivní zajímavosti, je však navštěvována turisty pro svůj zádumčivý klid a krásné okolí. Lesy kolem obce jsou vyhledávaným cílem houbařů. V obci stojí za pozornost opravený kostel sv. Václava, který tvoří dominantu obce a je již z dálky vidět. Kousek pod kostelem se nachází statek U Drexlerů s restaurací otevřenou jen o víkendech, kde je možno zakoupit i výrobky z kozího a ovčího mléka. Další dvě malé hospůdky poskytují též možnost občerstvení. Nejvýraznější akcí v obci je festival country a folk hudby tzv. Kalecký potlach. Načetín se svou částí Jindřichova ves působí podstatně útulněji než Kalek. Žije zde méně místních obyvatel a většina nově zrekonstruovaných stavení slouží jako rekreační objekty. Nejvyhledávanějším místem je restaurace INKA. Její okolí i interiér svědčí o vkusu a píli majitelů. U usedlosti Nový dům se pokocháme pohledy na Nový a Starý rybník, což jsou překrásná místa vytvářející typický kolorit krajiny Krušných hor nad Chomutovem.

Více informací

 

Chomutov – Blatno – Chomutov

Výlet do obce Blatno patří k méně náročným. Ujeté kilometry (do 30) ani celkově nastoupané metry (kolem 400) rozhodně nebudí hrůzu. Obec Blatno je malá obec nad Chomutovem, kam se rádi sjíždějí cyklisté. Každoročně jeden víkend v srpnu se zde konají tzv. Blatenské slavnosti. Zde můžeme shlédnout rytířské souboje, ukázky jízdy na koních, popít pravou medovinu, zakoupit různé sladkosti či různé předměty z dílen řemeslníků již zaniklých profesí. V obci se nacházejí dvě restaurace, z nichž první U Divouse má atmosféru pravé vesnické hospody a druhá, U Štěpána, je moderněji vybavená. Navíc je zde provozován útulný penzion. Za obcí ve směru na Chomutov můžeme navštívit Ranč u Matěje s možností projížďky na koních, na čtyřkolkách, popř. si zahrát tenis. Cyklotrasa č. 3034 resp. 3078 nás vyvede z města do půvabného Bezručova údolí.

Více informací

Fotografie Chomutov a okolí